-
Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach
Przenieśmy się na chwilkę do XIII wieku. Portfelami przedsiębiorczych i bogatych ludzi nie trzepały składki ZUS, tylko kościelna dziesięcina. Technologicznym marzeniem każdego chłopa był pług z żelaznym „ryjcem” (odkładnicą). Na polnych drogach dalej można spotkać ludzi, którzy nie wierzą w trójpolówkę. No i najważniejsze – wasal mojego wasala nie jest moim wasalem! I teraz wyobraźcie…
-
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach
Arboretum! Chociaż słowo to brzmi jakby było wyciągnięte z serii książek o Harrym Potterze, to z powieściami o młodych czarodziejach ma niewiele wspólnego. No, może po za tym, że prawie zawsze oznacza ono magiczne miejsce. Arboretum to inna nazwa ogrodu dendrologicznego, czyli miejsca, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Taki drzewny ogród botaniczny! Jednym…
-
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Oto kolejne ciekawe miejsce warte zobaczenia, które nie zostanie z nami zbyt długo. Pomiędzy Świnoujściem i Kołobrzegiem leży pewna mała miejscowość. Jest to jedno z tych miejsc w Polsce, w których możemy przekonać się o tym… cóż, odczuć i możliwych interpretacji jest tutaj naprawdę dużo, bo główna atrakcja w Trzęsaczu jest bardzo poetycka. Jednym to…
-
Schrony kolejowe w Stępinie i Strzyżowie
Dwa tunele – pierwszy w szczerym polu, drugi wydrążony w górze. Każdy o długości mniej-więcej 400 metrów i konstrukcji zdolnej przetrwać nie tylko naloty bombowe i ataki chemiczne, ale również… te atomowe. Dodajmy do tego fakt, że zostały wybudowane na kilka lat przed powstaniem pierwszej bomby atomowej i robi się naprawdę ciekawie. Schrony kolejowe w…
-
Twierdza Łomża i forty
Dziś coś dla fanów redut, kaponier, przeciwstoków, potern i poprzecznic oraz… strzelania z drugowojennych broni! Twierdza Łomża to obiekt wymykający się powszechnie kojarzonej definicji słowa „twierdza”. Nie znajdziemy tutaj wysokich kamiennych murów, baszt, wieżyczek i mostów zwodzonych o których myślimy, gdy słyszymy o twierdzy. I nie ma w tym nic dziwnego! Twierdza jest „młodziutka” –…
-
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Miał rozmach Krzysztof Ossoliński kiedy w 1621 roku zlecił budowę swojego pałacyku w Ujeździe. Ale od początku! Krzychu podróżując do Rzymu odwiedził zamek Caprarola – własność rodu Farnese. Najwidoczniej bardzo musiał mu się on spodobać, ponieważ stwierdził, że zrobi coś na jego wzór tylko na rodzinnych włościach. No i zrobił… Nie byle co, bo pałac…
-
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Co wpływa na atmosferę danego miejsca? Nie jest to do końca jasne, przynajmniej dla nas. Podejrzewamy, że jest to składowa naprawdę wielu różnych czynników. Ale macie nasze słowo – w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie znajdziecie je wszystkie. Na szczególną uwagę zasługuje nowy budynek – to architektoniczna perełka zgrabnie łącząca wszystkie tajemnicze składniki atmosfery…
-
Zamek w Gołuchowie
Gdybyście byli pod Poznaniem, to nieopodal znajduje się bardzo ładny Zamek w Gołuchowie. Może nawet ładniejszy od tego w Kórniku. W Zamku oprócz muzeum ze sporą kolekcją malowideł, rękodzieł i artefaktów archeologicznych, a nawet rzadkie okazy mebli. Zamek aktualnie znajduje się pod opieką Muzeum Narodowe w Poznaniu, więc możecie być pewni, że będziecie zadowoleni. Oprócz…
-
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki
Chętni na jednodniową wycieczkę samochodową w Wielkopolsce? Szukając miejsca do wycieczek w okolicach Poznania obowiązkowo trzeba wspomnieć o jednym z najsłynniejszych szlaków o nieco przydługawej, ale bardzo dokładnej nazwie. Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki pozwoli zwiedzić nam 12 wiekowych już kościołów. Wbrew pozorom nie jest to atrakcja tylko dla miłośników starej, drewnianej architektury 🙂…
-
Zamek w Kórniku
Tak się to kończy, gdy ktoś nie doczyta drobnego druczku na cyrografie. Jeśli Twoja rodzina staje się znana i bogata, ale po kilku pokoleniach Twojego nazwiska już nikt nie nosi, a wszystko co po Tobie pozostało trafia w ręce innych rodów albo pod opiekę diabłów to wiedz, że coś się dzieje. Czytajcie dalej! Był sobie…